Vodja krdela, Jesper Juul

Priznam, da sem tole knjigo nestrpno pričakovala. Denisu z založbe Didakta sem poslala vsaj tri pisma, na koncu me je imel verjetno že vrh glave in mi je knjigo poslal brez besed. 🙂

Najbrž sem preveč nestrpno čakala na izid knjige, kakopak. Za mamo,  starša in človeka, ki se želi razvijati, je ta knjiga bogastvo, saj govori o tem, kakšne odgovornosti mora prevzeti vodja krdela. Vodjo mora imeti vsaka družina, če želi, da je njeno življenje konstruktivno. Vodenje v družinah je bilo nekoč opredeljeno kot odnos subjekt (vodja) in objekt (otroci), sedaj pa vemo, da odnos subjekt – subjekt deluje bistveno bolje. Temelj tega spoznanja je, da gre za enakovrednost, to pomeni, da smo vsi vredni enako.

»Idealno vodstvo, ki ga odrasli daje otroku, bi torej opisali takole: je proaktivno, empatično, fleksibilno, temelji pa na dialogu in skrbi za otroka.«

Juul namesto izraza tradicionalna avtoriteta opredeli nov izraz: osebna avtoriteta, ki temelji, namesto na družbeni vlogi, utemeljeni od zunaj s poklicem in funkcijo posameznika, na poznavanju samega sebe, na samospoštovanju, samozaupanju in samozavesti, pa tudi na naši sposobnosti spoštovati svoje vrednote in osebne meje. In ta nov pristop je seveda bistveno težji. K temu gre samospoštovanje, ki je izjemno pomembno, nujno za vodjo krdela, kajti s tem ga bodo razvili tudi otroci. Prav tako je odnos starš – otrok, odnos, v katerem se učimo vsi, tako starši kot otroci. Eden od drugega.

»Kadar se z otrokom zapletemo v boj za premoč, je vzrok največkrat to, da hočemo nad njim uveljavljati takšno ali drugačno prisilo, otrok pa poskuša zaščititi svojo integriteto in tudi dostojanstvo. Otroci nimajo nobenega motiva za to, da bi imeli premoč nad svojimi starši. Pač pa pripisujejo svoji avtonomiji in osebnim mejam velik pomen in zanje se bodo bojevali tako dolgo, dokler ne bodo dokončno zlomljeni ali ponižani … Vse, kar otrok potrebuje od vas, je zanesljivo vodenje. Toda dejstvo, da potrebuje vašo osebno avtoriteto, ne pomeni, da si ga morate podrediti in prisiliti v sodelovanje – potrebuje jo zato, da vam bo lahko zaupal. Zaupati vam mora, da veste, kaj počnete in da to počnete za skupno dobro.«

Related Posts

by
Sem avtorica knjižnih uspešnic Na tesnobi, Na boljše, Razmerja in Pogumna srca. Delam na področju človeških odnosov, psihologije in komunikacije. Organiziram debatno družabne večere Srečaj me za vse samske, ki si želijo poglobljenih odnosov. Gre za povsem nov koncept družabnih večerov za samske, saj pridejo ljudje, ki se zavedajo, da je partnerski odnos najpomembnejši odnos, kraljica vseh odnosov. Za vse nesamske ustvarjam Srčne debate za izboljšanje (partnerskih) odnosov. Razširjam tudi Gibanje poglobljencev za vse, ki imajo raje globino kot površinskost. Kajti ta svet/sistem promovira na instant rešitve kar pa človeško dušo uničuje. Predvsem odnose med moškimi in ženskami. S svojimi vsebinami združujem moške in ženske, da moški postanejo spet moški in ženske spet ženske. Po izobrazbi sem komunikologinja. Ko sem doživela izgorelost, panične napade in hudo tesnobo, sem se dokončno prebudila in odločila za svojo pot, zbrala pogum in začela delati to, kar sem si vedno želela. Mi smo ta človek, v nas je moč. Kar mislimo, na kar se osredotočamo, to smo. Naše misli so vibracija. Kakršne so, takšna vibracija je v nas, na tako vibracijo se priklapljamo in ustvarjamo življenje, ki je prav tako v skladu z njo. In ti, ja ti, ti imaš vso moč v sebi. Sistem te je naučil naučene nemoči. Zato iščeš svojo moč zunaj namesto v sebi. Naredimo si življenje takšno kot si ga želimo. Postajajmo vse boljša različica sebe, odločimo se za ljubezen. Do sebe, do drugih, do sveta. Naučimo se biti srečni v tem trenutku in s tem, ki ga imamo. To je veščina, to je mojstrstvo. In je mogoče. :-) In takrat premagamo programiranje matrice.
Previous Post Next Post
91 shares